צוותי החירום השכונתיים יוצאים לדרך

הצח"שים (צוותי החירום השכונתיים) השתתפו בהכשרה המקצועית הראשונה


במציאות בה אנו חיים, אסונות וחירום עלולים לפקוד אותנו בכל רגע. רעידות אדמה, שריפות, מלחמות ועוד, אלו רק חלק מהאירועים שעשויים להוביל למצב של חוסר ודאות, פאניקה ואף אובדן חיי אדם. כאן בדיוק נכנס לתמונה תפקידו החיוני של צוות חירום שכונתי.

צוותי החירום השכונתיים, המכונים צח"שים, מורכבים מתושבי השכונה המתנדבים לפעול בשעת חירום, תוך סיוע הדדי ועבודה משותפת למען שלום תושבי השכונה ובשיתוף מלא עם העירייה.

לאחר גיוס ומיפוי קפדני יצאה השבוע לדרך ההכשרה הראשונה של צוותי הצח"ש בעיר, שהתנדבו למשימה.

הצוותים נחשפו לתרחישי ומקרי חירום שונים וקיבלו כלים משמעותיים שיסייעו להם להתמודד איתם ולתת את המענה המיטבי לתושבי השכונה שלהם בזמן אמת.

הצוותים יתנו מענים שונים במצב או אירוע חירום, משבר או אסון פתאומי, העלולים לפגוע בפרט, במשפחה, בקהילה או במערכת ארגונית, להוציא אותם משיווי משקל פיזי ונפשי ולגרום להם קשיי תפקוד, לחץ, חרדה, בלבול ואף אובדן עשתונות וחוסר אונים.

מודל צח"ש (צוות חירום שכונתי) נבנה ופותח במגמה להכשיר צוות התערבות שכונתי המסוגל לקבל אחריות, לקחת יוזמה ולנהל בצורה מקצועית הגשת סיוע מידי ככל הנדרש, תוך הפעלת גורמי סיוע פנימיים וחיצוניים.

במפגש נכחו: ראש העיר, גיא יפרח, סגניתו ומ"מ, רחל הר זהב, המחזיקה בתיק המתנדבים, סגן מנהל אגף הביטחון, מוטי גלנטי, יקל"ר פיקוד העורף, אבי עופרי, אחראי התמודדות אוכלוסייה מפיקוד העורף, אוראל כהן, קנ"ר מעלה אדומים, נוי, מנהל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, רועי שוולב, נציגת מכלול כוח אדם, איריס אלפסי, מנהלת המחלקה למשאבי קהילה, מירב חורי, ומנהלת יחידת ההתנדבות ברשות, ותגיל ממן.

סגנית ומ"מ ראש העיר, רחל הר זהב, מחזיקת תיק המתנדבים אמרה כי "במצבי משבר וחירום הגורם המתאים ביותר להגיש סיוע פיזי, חברתי ונפשי לתושבי השכונה, או אף לנהל את המצב המשברי, הם אנשים מתוך השכונה - בעלי תפקידים פורמאליים ופעילים קהילתיים, עם רקע מתאים, מוטיבציה והכשרה מתאימה".

הר זהב פנתה למתנדבי הצח"ש ואמר להם כי "אני נרגשת שאתם נרתמים לסייע למשימה החשובה הזו. במעשה זה אתם מגלים ערבות הדדית ומעורבות חברתית שכל כך מאפיינות את העיר שלנו, וזה לא מובן מאליו וראוי להערכה רבה. אין לי ספק כי ההצטרפות שלכם לפרויקט החשוב והנהדר הזה יישא פירות בזמן אמת, ואני רק יכולה להתפלל ולקוות כי לא נצטרך להשתמש בידע שאנו רוכשים הלכה למעשה".

ראש העיר, גיא יפרח, אמר כי "עיר טובה וחסונה תלויה ברמת המעורבות של התושבים בקהילה. העובדה שאתם מתנדבים לסייע למאמץ העירוני בחירום היא מכפלת כוח וחוסן גדול לעיר. אתם תסייעו לנו לעזור ולטפל במשברים ובאירועי חירום, וזה משמעותי מאוד לעיר".

יפרח הוסיף כי "כולנו הבנו אחרי השבעה באוקטובר שמה שהיה לא יכול להימשך, ועל כן אנחנו חייבים להיערך אחרת כדי לתת מענה הולם לכל תרחיש כשאנחנו בכוחות עצמנו - כוחות עירוניים, קהילתיים וצבאיים. הרשות המקומית חייבת לא להתבסס רק על הכוחות הרשותיים, ורק בעזרת הקהילה ומעורבות התושבים נוכל לכל דבר ביחד".