דיוקן עצמאי

תערוכת 76 יצירות לציון 76 שנות עצמאות נפתחה במוזיאון קסטל


במוזיאון קסטל נפתחה בטקס חגיגי תערוכת עצמאות 76 - דמות ונפש הצייר באמנות הישראלית, בה 76 יצירות לכבוד יום העצמאות ה-76.

תערוכה ייחודית זו מתקיימת בתקופה מאתגרת בה אנו מביטים בדיוקן המדינה ובוחנים כל פרט ופרט בשינויים שהתחוללו מהקמת המדינה ועד ימינו אנו.

התערוכה מהווה מעין קורת-גג למכלול הפעילויות והנושאים בהם עסק המוזיאון בשנה האחרונה.

במוזיאון התקיימו תערוכות יחיד של שני אמנים ייחודיים, פנחס שער, לכבוד יובל המאה שלו, וברוך אלרון, לרגל יובל התשעים, דיוקנאות עצמיים של שניהם מככבים בתערוכה הנוכחית. זאת ועוד, במוזיאון עומדים לפתוח השנה תערוכות של יצחק אלכסנדר פרנל לכבוד יובל ה-125 שלו, נפתלי בזם לכבוד יובל המאה שלו, ושל יוסף אוסטרובסקי, לרגל יובל התשעים, וגם דיוקנאותיהם נכללים בתערוכה הנוכחית. חמשת הציירים הללו הינם אמנים בחסד עליון בעלי סגנון ציור ייחודי ובולט, ואנו גאים ונרגשים שעלה בידינו הזכות לגלות כלפיהם את הוקרתנו במסגרת תצוגות המוזיאון ולהשיב את יצירותיהם לקדמת הבמה.

מוזיאון קסטל מבסס את מעמדו כמרכז תרבות שחשיבותו חורגת במידה ניכרת מגבולות המרחב העירוני של מעלה-אדומים. לכל תערוכה בונים במוזיאון מערכת של פעילויות נלוות: הרצאות, סיורים, ימי עיון, פעילויות משפחתיות ועוד.

בערב פתיחת התערוכה שהתקיים ביום רביעי בשבוע שעבר הגיעו למוזיאון אנשי תרבות רבים, ביניהם צייר, אספן והבעלים של בית המכירות יעקב גילדור ורעייתו, ציירת ציפי צגלה, ציירת, מרצה באקדמיה "בצלאל" וסופרת מרים גמבורד, צייר טנו סוסטר, ציירת אולגה פסצ'ניק, צייר מיכאל יחילביץ', ציירת פולינה ארונסון, צייר, חתן פרס שיף לאמנות ראליסטית מטעם מוזיאון תל-אביב לאוניד בלקלב,

מדריך תיירים, היסטוריון ומחבר ספרים בתולדות ארץ ישראל מיכאל קורול, היסטוריון מיכאל ספיר, אספן אמנות אלי שכטר, רעייתו והוריו.

מנכ"ל המוזיאון, חגי ששון, אומר כי "כולנו תקווה שההתבוננות רבת הצדדים בדיוקנאותיהם של האומנים הגדולים והחשובים תטיל אור נוסף על סגולתה של יצירתם. לפני כמה חודשים, בסוף ינואר השנה, ביקרו במוזיאון שלנו נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל. ביקור זה הדגיש את מעמדו הלאומי של המוזיאון שלנו, את חשיבותו לכל עם ישראל. הלב של כל אחד מאיתנו פועם יחד עם מדינתנו היחידה".

סגנית ומ"מ ראש העיר, רחל הר זהב, השתתפה בערב הפתיחה הגדולה של התערוכה ובירכה את כל אנשי התרבות הרבים שכיבדו את הערב בנוכחותם.

הר זהב אמרה כי "מעלה אדומים היא עיר שחרטה על דגלה ערכים של תרבות, יצירה ואהבת הארץ, הרי זה טבעי שמוזיאון קסטל יפתח את תערוכת עצמאות 76 - דמות ונפש הצייר באמנות הישראלית בה 76 יצירות לכבוד יום העצמאות".

הר זהב סיכמה כי "אני מזמינה את הציבור הרחב להגיע וליהנות מתערוכה מרתקת ויפה אצלנו במוזיאון, והכל במבנה שהוא יצירת אמנות בפני עצמו".