כנס ייחודי לרבנים וגבאים

רבנים וגבאים בעיר השתתפו בכנס ייחודי שעסק בנושא טיפול בבני משפחה מטפלים והכנה לסוף החיים


החיים מזמנים התמודדות עם החלטות רבות ומגוונות, חלקן פשוטות יחסית וחלקן מורכבות ביותר. בני אדם נוקטים בגישות שונות בהתמודדות עם שאלות אלו - יש הפונים לרשת האינטרנט לחיפוש מידע, יש הנועצים בחברים או בבני משפחה שחוו מצבים דומים וניסיונם עשוי לסייע, ויש המבקשים את חוות דעתו ההלכתית ואת תמיכתו הרוחנית של רב.

בשבוע שעבר התקיים כנס ייחודי לרבנים וגבאים בעיר בנושא טיפול בבני משפחה מטפלים והכנה לסוף החיים. הכנס, שנערך בשיתוף גורמים רבים, בהם: שי פרץ ,יו"ר המועצה הדתית, הרב אסף כהן מבית מורשת, עליזה אבנעים ממחלקת קידום בריאות, חברת מועצת העיר, ברנדה הורביץ פרוור, המשנה לראש העיר, ובהובלת  דבי ברייטברד, עו"ס בני משפחה מטפלים אגף הרווחה.

בכנס כיבדו בנוכחותם: ראש העיר, גיא יפרח, רבני העיר, הרב מרדכי נגארי והרב יהושע כץ שליט"א, סגן ראש העיר ומחזיק תיק שירותי הדת ותיק הרווחה, יחיאל וקנין, אשר גם השתתף בתרומה לשי לרבנים על פעילותם במהלך כל השנה למען הקהילה.

הכנס נועד להעניק לרבנים ולגבאים כלים להתמודדות עם פניות של חברי קהילה הזקוקים לתמיכה ולהכלה ברגעים הקשים והמורכבים ביותר. המשתתפים נחשפו להרצאתו של ד"ר אדיר שואלוב, המטולוג ורופא פליאטיבי, שסקר את האפשרויות הטיפוליות העומדות כיום לרשות הרפואה במטרה להפחית ככל הניתן את סבלם של החולים ובני משפחותיהם בשלבי סוף החיים. ד"ר שואלוב התייחס גם להיבטים ההלכתיים ולדילמות ההלכתיות המתעוררות במצבים אלו. המידע שהוצג אפשר לרבנים ולגבאים להעמיק את הבנתם בתחום הטיפול הפליאטיבי ולבחון את ההיבטים ההלכתיים הרלוונטיים.

בהמשך הכנס התקיים פאנל בהשתתפות הרב צבי ארנון ממכון פועה - "קדושת החיים", והרב אוריאל גנזל מארגון "צהר" - "צהר עד 120", במטרה לחשוף בפני המשתתפים מיזמים וכלים נוספים העומדים לרשותם בהקשר זה.

הרב ארנון הציג את פעילות מכון פועה, המספק מענה הלכתי בשאלות של סוף החיים לאחר בירור מעמיק של מצבם הרפואי של החולים. התשובות ההלכתיות ניתנות לפונים לאחר התייעצות עם הרופא המטפל, במטרה להבטיח דיוק מרבי בפסיקת ההלכה.

הרב גנזל סקר את המודל של "צהר עד 120", בו מתקיימים מפגשים של צוות הכולל רב ועובדת סוציאלית עם בני המשפחה כולה, ולא רק עם הפונה.  ולאחר קבלת מידע רפואי עדכני על מצבו של החולה. המפגשים מתנהלים בפלטפורמת "זום", ועיקר הדגש מושם על יצירת הבנות בין בני המשפחה ועל ההקשבה לתפיסותיו ולרצונותיו של כל אחד מהם בנוגע למצבו של יקירם. רק לאחר גיבוש תמונה אחידה של המצב הרפואי, נגשים לשיח ובירור הלכתי. גישה זו מאפשרת למשפחה לקבל החלטות מתוך אחדות ותיאום, ולהימנע ממחלוקות בתוך המשפחה שיכולות לגרום לקרע בלתי הפיך במשפחה.

הרב גנזל ציין עוד את אתר האינטרנט של "צהר עד 120", המכיל מגוון שאלות ותשובות, מאמרים וחומרים רלוונטיים, ואת החוברת ההלכתית שחולקה למשתתפי הכנס.

בסיום הכנס ניתן מענה לשאלות המשתתפים, וראשי הקהילות נקראו לפנות לשירות לבני משפחה מטפלים באגף הרווחה, כדי לקיים אירועי הסברה בנושא ברמה הקהילתית. המשתתפים זכו גם לקבל כשי את ספרו של הרב גבי גולדמן בנושא דיני אבלות, במימון בית מורשת וסגן ראש העיר לענייני דת ומחזיק תיק הרווחה.

כנס חשוב זה מציין פתיחת צוהר ושיח בנושא כאוב ומשמעותי, כאשר בעתיד מתוכנן גם כנס לאנשי מקצוע הרלוונטיים.