לכל שם יש נר

עופרי רחבי וטליה ניסן, תלמידות בית הספר אלמוג, זכו במקומות הראשון והשני בתחרות ציור מדבקה ליום השואה


 

ראש העיר, בני כשריאל, אירח בלשכתו את עופרי רחבי וטליה ניסן, תלמידות בית הספר תל"י אלמוג, שזכו בתחרות של עמותת "שם ונר".

בפגישה המרגשת והחגיגית השתתפו: מנהל אגף החינוך, הראל הורוביץ, מנהלת בית הספר תל"י אלמוג, ציפי יעקב, המורה רוחה וקנין-שער, מנכ"לית עמותת "שם ונר", התלמידות הזוכות, הוריהן והסבים והסבתות שלהן וראשי עמותת שם ונר.

עמותת "שם ונר", ששמה לה למטרה להנציח את זיכרון השואה דרך נרות זיכרון לנספים, קיימה השנה פרויקט גדול של תחרות עיצוב מדבקה לחולצה, בדומה למדבקה הקלאסית של פרח "דם המכבים" ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. התחרות פנתה לתלמידי כיתות ה' עד ט' מכל הארץ, כשבמסגרת הפרויקט התבקשו התלמידים לעצב מדבקה משלהם עבור יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

בבית הספר נערך טקס מרגש לחלוקת אות הערכה לזוכות - עופרי רחבי, שזכתה במקום הראשון והמדבקה שלה תחולק בכל הארץ ביום השואה בשנה הבאה, וטליה ניסן, שזכתה במקום השני.

בפרויקט השתתפו כ-300 ציורים מכ-150 בתי ספר בכל רחבי הארץ, מדן ועד אילת. בעמותה ביקשו מהילדים ובני הנוער לצייר ציור עם המסר "מדליקים וזוכרים", ושמו דגש כי הציור צריך לבטא מסר של תקווה ולא מסר של עצבות. בנוסף, עליו לכלול את המשפט "לכל שם יש נר".

לאחר שהתקבלו הציורים, ועדת התחרות התכנסה לבחירת הציור הזוכה. הוועדה כללה צוות מטעם שם ונר ונציגות מערכת החינוך – מדריכות ומפקחות ארציות ומנחות מחוזיות. כאמור, הציור שנבחר בתחרות במקום הראשון הוא ציור של תלמידת כיתה ה' מבית הספר תל"י אלמוג במעלה אדומים – עופרי רחבי.

עופרי סיפרה במפגש לראש העיר כי בעיניה הציור משקף מסר של תקווה, "כי בזכות עצמאות מדינת ישראל לא תהיה עוד שואה, ולכן ציירתי מגן דוד. בחרתי לצייר את הידיים פתוחות כמו בתפילת ערב שישי: 'כאמור פותח את ידיך', שהיא תפילה שהיהודים בשואה, גם במחבוא, לא ויתרו עליה. בנוסף, הוספתי שמש כסמל לתקווה".

רוחה וקנין-שער, מנכ"לית עמותת "שם ונר", אמרה כי "השנה לראשונה תחולק לאזרחי ישראל מדבקה לחולצה שכל אחד יוכל לענוד ביום השואה. המדבקה היא סמל לאחריות האישית המוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו לזיכרון השואה. ילדי ישראל שותפים של העמותה מספר שנים בקידום המסורת, ולכן הזמנו אותם ליצור את היצירה אשר תוטבע על המדבקה. עופרי, הזוכה בתחרות, הביעה בציורה מסר עצום לתקווה, אמונה ואחדות".

ראש העיר, בני כשריאל, אמר לטליה ועופרי כי "כולנו גאים ונרגשים מהעובדה שיצירותיהם של עופרי וטליה שלנו, תלמידות בית הספר תל"י אלמוג, נבחרו מבין עשרות היצירות שהשתתפו בפרויקט המיוחד והיפהפה של עמותת שם ונר. הנצחת וזיכרון הנספים בשואה, לצד הסיוע לשורדים החיים איתנו, הן מטרות קדושות שאנו מקדישים להן את מירב המשאבים מדי יום ביומו  וביום הזיכרון לשואה ולגבורה באופן מיוחד. ישר כוח על היצירתיות, ההשקעה והמסרים החשובים. אני מבקש לא לחכות לשנה הבאה, אז תחולק המדבקה בכל הארץ, ולכן בטקס יום השואה הקרוב תחולק לכל משתתפי הטקס המדבקה של עופרי".