חידון התנ"ך לחטיבות הביניים

חידון התנ"ך לחטיבות הביניים התקיים בעיר


 

בשבוע שעבר התקיים חידון התנ"ך לחטיבות הביניים בעיר, בדיוק חודש לאחר שהתקיים חידון דומה לבתי הספר היסודיים. להבדיל מיתר חידוני התנ"ך, החידון לחטיבות הוא חידון קבוצתי. מכל בית ספר נבחר הרכב של תלמידים שלמד את עשרות הפרקים שנבחרו לחומר החידון, והם אלו שייצגו את בתי הספר בחידון עצמו. שש חטיבות ביניים השתתפו בחידון, חלקם מהזרם הממלכתי וחלקם מהזרם הממ"ד.

לחידון קדמו מפגשי הכנה שהתקיימו במתנ"ס עם עורך החידון, נריה פנחס, שהוכתר על ידי ראש הממשלה בעבר, מנחם בגין ז"ל, בתואר חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי לשנת תש"ם.

למרות הגשם ביום החידון, מאות תלמידים הגיעו כדי לעודד את  המתמודדים.

החידון נפתח בדברי ברכה של יאיר פינגרהוט, מנהל האגף לתרבות יהודית במתנ"ס, שציין בדבריו את חשיבות לימוד התנ"ך. פינגרהוט אמר כי "מעבר לערכים החשובים שהתנ"ך מנחיל לנו, הוא גם גורם מלכד ומאחד את כולנו. הדברים האלו נכונים בעיקר בימים אלו של שנאה ומחלוקת בעם".

מנהל אגף החינוך, הראל הורוביץ, ציין בדבריו את הצורך והכדאיות לכל  תלמיד ומבוגר להכיר את פסוקי התנ"ך, גם אם לא חייבים להכירם בעל פה.

מיד בסיומם של דברי הברכה החל שלב השאלות המהירות. התלמידים  ירו את תשובותיהם במהירות והפגינו ידע מרשים מאוד בכל מהלך החידון.

המבחן עמד בסימן לשון העברית, ועל כך גם הייתה שאלתו של ראש העיר, בני כשריאל. 

המאבק בין בתי הספר היה צמוד מאוד והוכרע בסופו של דבר בעזרת שאלות "ראש בראש" על חודה של שערה.

במקום שני בבתי הספר הממלכתיים זכה בית הספר חט"ב עמל תעופה וחלל, במקום הראשון ובהפרש קטן זכה בית הספר חט"ב עמל דקל וילנאי. בבתי הספר הדתיים זכה בית הספר אמי"ת בנות במקום השלישי, במקום השני זכתה אולפנת צביה ובהפרש קטן זכו במקום הראשון תלמידי הישיבה התיכונית.

במהלך החידון הוצגו גם שאלות לקהל בעזרת שלטים. יאיר חדד ועמי היקרי מתזמורת הניגון שבלב ליוו במוסיקה את כל שלבי החידון, מכניסת התלמידים ועד לשירת התקווה שחתמה את החידון.

בשלב זה עמלים באגף לתרבות יהודית להרחיב את החידון לקהלים נוספים כמו תלמידי התיכוניים ואולי גם למבוגרים .

ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, בני כשריאל, אמר כי "אני נרגש לראות את בתי הספר בעיר המשתתפים ביוזמה ברוכה זו, תוך ציון המסרים החשובים הנלמדים מהתנ"ך. רמת הידע שלהם מראה כמה התנ"ך פועם בלבם".