פרס יזמות וחדשנות

חטיבת הביניים "עמל דקל וילנאי" זכתה בפרס יזמות וחדשנות ובצ'ק על סך 40,000 שקלים


בתחרות ועידת אשמורת לעידוד יזמות וחדשנות בין בתי הספר ברחבי הארץ, במסגרתה בתי ספר הובילו פעילויות יזמות, זכתה במקום השלישי חטיבת הביניים "עמל דקל וילנאי" ובפרס בסך 40,000 שקלים. הפרס מיועד למימון המשך פעילות חדשנית בבתי הספר.

את הפרס העניקה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, יחד עם שרת החינוך לשעבר, פרופ' יולי תמיר, נשיאת המכללה האקדמית בית ברל ויו"ר ועדת הפרס, לראש העיר ומחזיק תיק החינוך, בני כשריאל, ולמנהלת חטיבת הביניים, בר מעוז. בטקס השתתפו מנהל חטיבת הביניים "עמל תעופה וחלל", בני אדרי, המשמש גם כיו"ר סניף הסתדרות המורים בעיר, ומפקחת  כוללת על-יסודי מחוז ירושלים, יפעת נדב.

הפרס ניתן לבית הספר על פרויקט "זום על הרצף". שגרת העבודה עם ילדים על הרצף האוטיסטי במסגרות חינוכיות מצריכה יציאות מהקופסה על בסיס יומיומי. בכיתת התקשורת בחטיבת הביניים "עמל  דקל וילנאי״, המשלבת ילדים על הרצף בתפקוד בינוני עד גבוה, לקחו את הדמיון צעד אחד קדימה והפיקו סרט קצר המתאר סיטואציות בחיי היום יום של ילדים אלו. כל קטע בסרט, שנעשה במסגרת פרויקט סוף השנה, מלווה בהסבר מקיף של הילדים על זווית הראייה המיוחדת שלהם לסיטואציה.

כיתת התקשורת מורכבת מילדים על הרצף בכיתות ז’-ט’. ביום יום הילדים משולבים בכיתות רגילות, אבל בשונה משאר הילדים הם מקבלים גם שיעורים נוספים אחר הצהריים, כמו כישורי חיים, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק ופעילויות נוספות המיועדות להעניק להם כלים נוספים להתמודדות בהמשך החיים.

את הרעיון לסרט יזמו מחנכת הכיתה שלי בן חמו, ירדן האומהפט המורה לתיאטרון של בית הספר וחן פרחי, המורה העמיתה.

"כבר מספר שנים אנחנו עובדים עם הילדים על דרכים יצירתיות לפרויקטי סוף שנה", אומרת המורה שלי בן חמו, "דרך הפרויקטים הילדים מקבלים מיומנויות נרחבות, כמו פתרון בעיות, תקשורת בן אישית, התמודדויות עם קשיים, ושימוש בשיח".

בן חמו מאמינה שהפרויקטים הללו יכולים לתרום דברים נרחבים שלאו דווקא ניתן ללמד בשיעורים פרונטאליים רגילים. השנה, במסגרת יום המודעות הבינלאומי לאוטיזם, התגייסה כיתת תקשורת על מנת לקדם הסברה ומודעות לאוטיזם, לחבר את תלמידי בית הספר ולעשות זום על הרצף”, היא מספרת. “תלמידי כיתת תקשורת העבירו את חבריהם, באופן חוויתי, חזותי ותחושתי, דרך חמש תחנות. כך הם נחשפו לחוזקות ולאתגרים שאיתם מתמודדים אנשים על הרצף האוטיסטי. בעקבות הפעילות והשאלות של התלמידים ה’רגילים’ המשלבים בכיתתם את תלמידי כיתת התקשורת ביום-יום, עלתה מחשבה להפיק סרט שמנגיש סיטואציות מחיי היום-יום של ילדים על הרצף, ומסביר את מה שהם חווים דרך נקודת המבט שלהם”.

העבודה על סרט עם ילדים מהרצף, כוללת סיטואציות מורכבות, אבל היוצרים התמודדו עם כולן בהצלחה רבה. הסרט מתחיל לצבור תאוצה ביוטיוב עם 8,000 צפיות, ובבית הספר עובדים על הפצתו במסגרות חינוכיות נוספות.

מנהלת בית הספר, בר מעוז, אומרת כי "ילדי כיתת התקשורת קיימו מפגש אישי עם תלמידי כל כיתות החטיבה, הקרינו את הסרט וסיפרו להם על הקשיים איתם הם מתמודדים – עובדה זו גרמה לקבלתם על ידי כל קהיליית בית הספר, וכפי שהתלמידים ציינו בסיום – 'אנחנו כבר לא שקופים'. המפעל החינוכי המדהים לווה במהלכו באורח שוטף על ידי מחנכת הכיתה, על ידי המחנכת המקבילה, הסייעות, היועצת, הפסיכולוגית, המרפאה בעיסוק, המורים למוסיקה ולתיאטרון של בית הספר, תלמידי מגמת התיאטרון שסייעו לתלמידי כיתת התקשורת בהעמדת הסצנות, ועל ידי כלל מורי בית הספר".

ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, בני כשריאל, אומר כי "הסרטונים שהתלמידים שלנו הפיקו, ביימו ואף שיחקו בהם מעלים את המודעות לתלמידים הנמצאים על רצף האוטיסטי, מעבירים מסר חשוב של קבלת האחר, והם לחלוטין חובת צפייה לכל אחת ואחד מאיתנו. יישר כוח גדול לצוות בית הספר ולתלמידים המופלאים שלנו, אני גאה בכם".