חידון הזה"ב

חידון זהירות בדרכים התקיים בעיר בהשתתפות תלמידי כיתות ה-ו מבתי הספר היסודיים


בהתאם למסורת העירונית ולאחר שלוש שנות הפסקה בשל הקורונה, התקיים השבוע החידון העירוני השנתי לבטיחות בדרכים, שמטרתו להעלות את המודעות והמוטיבציה של התלמידים בתחום.

בחידון השתתפו תלמידי כיתות ה'-ו' מכל בתי הספר היסודיים בעיר. המרכז לפיתוח סגלי הוראה קיים לקראת החידון סדנא להכנת התלמידים לשלב הגמר, אותה הנחו במקצועיות וברגישות מירי אבן חן וגליה מזור.

החידון אורגן על ידי סגנית מנהל אגף החינוך, מיטל לבן, והמדריכה העירונית לזה"ב, עדי שרוואני, בתמיכתם של משרד החינוך, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מרכז הפסג"ה בעיר ורכזות הזה"ב שהכינו את התלמידים לקראתו.

השנה התקיים החידון בהיכל התרבות, מה שאפשר השתתפות מכובדת וגדולה יותר של תלמידים שצפו ולמדו מהאירוע המרשים.

את החידון הנחתה מיטל לבן, סגנית מנהל אגף חינוך, כאשר כ-400 תלמידים, ואנשי צוות מבתי הספר בעיר והורים צפו בחידון ולקחו חלק פעיל בעידוד נציגיהם. האווירה הייתה חגיגית והורגשה התרגשות גדולה בקרב המתמודדים וחבריהם.

החידון כלל ארבעה שלבים. שלב מקדים בו נכחו המתמודדים בלבד, ועוד שלושה שלבים בנוכחות קהל: שלב שאלות זהות לכל התלמידים, בו נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים להצבעת המתמודדים, שלב בו כל מתמודד ענה על שאלה בעל פה מול חבר השופטים והקהל, ושלב מכריע בו ענו התלמידים על שאלות ראש העיר.

השנה התחדש החידון גם בחלק של שאלות לקהל שענה עם שלטי עבור ועצור עבור תשובה נכונה ולא נכונה בהתאמה. התלמידים והמשפחות השתתפו והפגינו ידע רב.

בחבר השופטים ישבו: מנהל האגף לתכנון אסטרטגי ותחבורה, גרשון לוקיי, המפקחת על הוראת הבטיחות בדרכים, אפרת אליהו, מנהל האזור מטעם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ניצן מור ורס"ר טלי חן, ממשטרת ישראל, מחוז ש"י.

כמו כן כיבד אותנו בנוכחותו בפעם הראשונה מקס אבירם, מנהל אגף זה"ב, נגישות ואורח חיים בטוח במשרד החינוך.

כל המתמודדים הפגינו ידע רב שהיה לשביעות רצונם של אנשי המקצוע, הן המפקחים והן המורים ולאחר "תחרות מאתגרת" זכו שלושה מתמודדים בפרסים.

ראש העיר סיפר כי "בחטיבות הביניים ובתיכונים פועלת תוכנית למידה במסגרת לימודי התיאוריה והזהירות בדרכים, ויחד עם מועצת הנוער - אנו נרחיב אותה, נגביר את המודעות לנושא ונקיים עם התלמידים מפגשים עם נפגעי תאונות דרכים, נהיגה בסימולטרים, ביקורים במוסדות שיקומיים והרבה שיח ועשייה סביב הנושא".

במקום הראשון זכתה באופניים ליאן דרור מבית ספר אלמוג, במקום השני זכה בקורקינט אריה קלוקין מבית ספר מגדים, ובמקום השלישי זכתה בקסדה ומגני ברכיים נועה פיין מבית ספר מעלה התורה בנות. בנוסף קיבלו כל המשתתפים תעודות הוקרה ופרס צנוע על הלמידה הקשה, המאמץ וההתגייסות לקראת החידון.

המפקחת על הוראת הזה"ב אמרה שבחירת השאלות בחידון, הגיוון שלהן והרלוונטיות לחיי הילדים היו מיטביים וניכר שהתלמידים עברו תהליך משמעותי של הכנה לקראתו.

סגנית מנהל אגף החינוך, מיטל לבן, הקריאה לתלמידים את הציטוט "החיים שלך מתחילים ביום שבו אתה בוחר לקחת עליהם אחריות" של ד"ר סטיבן מרבולי, ואמרה שהישיבה של כל אחד ואחת מהתלמידים באולם וההשתתפות בחידון חשוב זה היא הצעד הראשון בלקיחת אחריות ודאגה לשמירה על החיים של עצמם ושל הסובבים אותם.

שיתוף הפעולה של העירייה, ראש העיר, סגנו בוריס גרוסמן וכמובן אגף החינוך ברשות, יחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הופך את העשייה בתחום הזה"ב למשמעותית ואפקטיבית בחיי התלמידים.

ראש העיר, בני כשריאל, אמר כי "האחריות היא של כולנו על חיי כולנו. כשריאל  הוסיף כי אנו חשים אחריות עליונה לשמור על ילדינו ועל כן אנו משקיעים משאבים רבים בהסברה עירונית, בפרויקטים חינוכיים ובתכנון תחבורתי על מנת להעניק תחושת בטחון ומוגנות לכלל התלמידים ותושבי העיר".