נאבקים באלימות נגד נשים

מעלה אדומים מציינת את חודש המאבק באלימות נגד נשים. האירוע המרכזי: מפגש מעורר השראה עם שירה איסקוב. צילום: מנחם עוז


חודש נובמבר הוא חודש המאבק לאלימות נגד נשים במדינת ישראל, ובמעלה אדומים מציינים את החודש בשלל אירועים ופעילויות להעלאת המודעות לנושא החשוב, ביוזמה ובשיתוף פעולה של פורום הנשים העירוני ושל אגף הרווחה, המכון להדרכת הורים, המתנ"ס, הספרייה העירונית, היכל התרבות, הרשות לביטחון קהילתי, מרכז צעירים וקידום מעמד האישה בלשכת ראש העיר.

מדני שנה, כ-200 אלף נשים בישראל מוצאות עצמן קורבנות לאלימות במשפחה, כאשר על פי הנתונים, רק רבע מהן פונות לקבל סיוע. נתונים מדאיגים אלה לא פסחו גם על מעלה אדומים, כאשר בשנה האחרונה פנו עשרות קורבנות לבקשת סיוע, הדרכה והכוונה. נתון זה מצביע על הצלחה בהעלאת המודעות לנושא ומתן אפשרות עירונית ליציאה ממעגל האלימות.

כאמור, על מנת להעלות את המודעות לנושא ולהביא יותר ויותר קורבנות להגיע אל מרכזי הסיוע ולבקש הכוונה ועזרה, חברו בשיתוף פעולה פורום הנשים, בהובלתן של מעין מור ואיריס אלפסי, מרכז הצעירים, בהובלתו של שי שבו, המכון להדרכת הורים, בהובלתה של עליזה אבנעים, הרשות לביטחון קהילתי, בהובלתה של שרית אקסלרוד כהן, היכל התרבות, בהובלתה של רחל הר זהב, הספרייה העירונית, בהובלתה של אתי ציון, המתנ"ס, בהובלתו של אורי מסיל, ויועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, איריס אלפסי, להכנת תוכנית עשירה של פעילויות, סדנאות, הרצאות ומפגשים שיעסקו בנושא.

האירוע המרכזי של החודש ייערך בהיכל התרבות, בראשותה של רחל הר זהב, ויכלול מפגש עוצמתי, מרתק ומעורר השראה עם שירה איסקוב, אשר תספר את סיפור גבורתה האישי ותחשוף בגילוי לב כיצד חייה ניצלו בעזרת אומץ, אכפתיות ותושייה של שכנתה.

מעבר לפעילויות ולהעלאת המודעות, במעלה אדומים ניתן מענה מקצועי, דיסקרטי והולם על ידי המרכז למניעת אלימות במשפחה, כאשר הדרך ליציאה ממעגל האלימות נמצאת במרחק טלפון אחד בלבד ל- 02-5352523.

מחזיקת תיק הנשים, מעין מור, אומרת כי "מדובר בתופעה נרחבת וארצית, שלצערי נוכחת גם בעיר שלנו. אנחנו במעלה אדומים נותנים את כל הכלים והסיוע הדרושים לכל מי שמוצאת את עצמה קורבן לאלימות במשפחה, יש לנו מרכז סיוע מדהים, עם אנשי צוות מהשורה הראשונה, ואני קוראת לכל אישה שנמצאת במעגל האלימות – לפנות למרכז ולקבל סיוע, זו לא גזירת גורל. בחודש הקרוב נקיים, בשיתוף פעולה מדהים עם גופים עירוניים רבים, הרצאות, סדנאות, פעילויות ומפגשים חשובים שיעסקו בנושא, יעלו את המודעות וידרבנו את הקורבנות לעשות מעשה ולצאת ממעגל האלימות".

יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, איריס אלפסי, יו"ר פורום הנשים, אומרת כי "כמו בכל שנה, איגמנו את כל המשאבים והתאחדנו כל הגופים העירוניים על מנת ליצור תוכנית עשירה וגדושה של הרצאות, מפגשים ופעילויות שיסייעו לנו להעלות את המודעות למאבק באלימות נגד נשים. לאירוע המרכזי הבאנו את שירה איסקוב, שהיא אישה מעוררת השראה, על מנת שתספר את סיפורה, תחשוף את נורות האזהרה שהיו ותדבר בגילוי לב על מה שעברה. ההרצאה תיערך בהיכל התרבות, ובמהלך החודש ייערכו פעילויות והרצאות נוספות בנושא. אני מזמינה את הנשים ואת הנערות להגיע, לשמוע ולסייע למי שזקוקה לדחיפה קטנה כדי לפנות ולצאת ממעגל האלימות".