פסל עץ החיים

בטקס מרשים ורב משתתפים נחנך פסל עץ החיים בפארק שמיר, סמוך לאגם


בטקס חגיגי שהתקיים במעמד האומן, סם פיליפ, נחנך פסל חדש בשם "עץ החיים" בפארק שמיר על שפת האגם.

בטקס השתתפו: ראש העיר, בני כשריאל, חברי מועצת העיר, איל פישלר, מעין מור ויהודה אסרף, מנכ"ל העירייה, שמוליק חנוך, מנכ"לית החכ"ל, ענת אנג'ל, מנכ"ל המתנ"ס, אורי מסיל, האומן סם פיליפ, מנהלי אגפים ועשרות סוכני תיירות מרחבי הארץ.

במהלך הטקס נשאו דברים ראש העיר, בני כשריאל, והאומן סם פיליפ, והזמרת סוזי מילר הנעימה את האווירה בשירים. סם פיליפ נתן הסבר לסוכני התיירות על הפסל ועל העיר, ומשם המשיכו לסיור תיירותי ברחבי העיר.

את הפסל תרמו ג'רי וגב' ג'ודי קלינגר, שבנוסף לאתר עוצמתי זה עומדים מאחורי תרומות רבות ונכבדות לעיר.

את הפסל, שנוצר בהשראת עץ זית בן 500 שנים, יצר האומן הירושלמי הידוע, סם פיליפ, בתהליך עבודה בן שנתיים. הוא מתנשא לגובה 18 מטרים, צבוע ב-12 צבעים זוהרים בלילה ומשקלו מעל 60 טון. בצמרתו מתעופפת יונת שלום, שומר עליו אריה יהודה העשוי מפלדה, ובתוכו מוצגים העתקים של מנורת המקדש, מטבעות מתקופת בר כוכבא, מגילות ים המלח, ארון הברית ולוחות הברית מאבן, בגוון ספיר ובכתב יהודי עתיק ועוד.

האומן סם פיליפ: "הייתי רוצה שמי שצופה בפסל ירגיש חיבור לאלוהים".

כאמור, את פסל עץ החיים בנה במשך למעלה משנתיים האומן והפסל הירושלמי הידוע, סם פיליפ, המפסל בעיקר באבן ובברונזה ועושה שימוש רב במוטיבים יהודיים וציוניים. את יצירותיו המרשימות ניתן לראות במוזיאונים ברחבי העולם, כמו גם בבית הלבן, בוותיקן וכמובן בישראל. בין יצירותיו הבולטות ניתן למנות את פסל אקסודוס בנמל חיפה, את פסל אנה פרנק במוזיאון השואה ועוד.

פסל העץ מעוצב כהליכה עדינה בתוך ההיסטוריה והחוויה היהודית. על הענף הגבוה ביותר הציב פיליפ פסל של יונת שלום, שבפיה ענף זית, בתוך העץ נבנתה רצפה שדרכה ניתן יהיה לראות חרסים עתיקים והעתקים של מגילות ים המלח לצד מטבעות מתקופת בר כוכבא ששוחזרו על ידו, ובצדדים יוצגו העתקים שיצר האמן לארון הברית, למטה אהרון הכהן ולמנורת המקדש, שצופו בזהב 24 קראט. בחוץ, שומר על העץ, ניצב פסל נוסף שיצר פיליפ בדמותו של אריה יהודה העשוי מפלדה.

צמרתו של עץ החיים צבועה ב-12 צבעים זוהרים בחשיכה, המייצגים את עולם הרוח.  הצבעים מופיעים על הענפים העליונים ואילו הגזע, המסמל את המלכות, הושאר בצבעו הטבעי של עץ הזית.

הפסל שואב השראה מאזכורי עץ החיים במקורות היהודיים, שם הוא נזכר לראשונה בספר בראשית, כמי שמעניק לאוכל מפירותיו חיי נצח. מאז ימי הבריאה משול גם האדם לעץ החיים - שרגליו ניצבות באדמה וראשו מיתמר השמיימה. אזכור מקראי נוסף לעץ החיים נמצא בספר משלי, שם נכתב: "עץ חיים היא למחזיקים בה ותמכיה מאשר". הפסל הוא פרשנות גם לפסוק זה, שכן עץ החיים הוא הוא סמל קדוש ואוניברסלי לחיים, וענפיו פרושים באהבה על כל הבריאה והתפשטו מאדם אחד למשנהו ומדור לדור.

בקבלה, עץ החיים משקף את הספירות המגלות את סודות מלאכת הבריאה. על פי הקבלה ישנן 10 ספירות הבנויות משלושה עמודים - על שורשי עץ החיים. עשר הספירות קשורות ביניהן  וכל ספרה מתארת רובד בהופעת האלוהות בעולם הגשמי.

האמן סם פיליפ אמר כי "פסל עץ החיים לא נולד ביום, מדובר בתהליך שמסמל בעיני את הקשר שבין האמונה ליצירה. עץ החיים מלווה אותנו כמוטיב מרכזי החל מספר בראשית, דרך הקבלה וגם בדתות אחרות, ומצאתי את עצמי מחובר מאוד למוטיב הזה. בנוסף, היצירה מגלה בפנים גם סמלים נוספים הקשורים לדת היהודית, כמו ארון הברית ולוחות הברית, שאותם יצרתי מאבן בגוון הספיר כפי שכתוב בתורה וכתבתי בכתב עברי עתיק, או מנורת המקדש שמצופה בזהב". 

פיליפ מציין כי הוא עבד על הפסל בשטח במשך שנתיים, אבל הרעיון נולד עוד בשנת 2017, אז נוצר גם המודל הראשוני. "בעבודה בשטח התחשבנו בתנאים כמו תנאי הקרקע, לכן חפרנו בסיס בעומק 60 מטר. בנוסף, בתחילה הפסל היה אמור להיות בגובה 7 מטרים, אבל ראיתי שלא נוצרת  לו נראות כפי שרציתי והחלטתי להגביה אותו ל-18 מטרים, כאשר חלק מהענפים העליונים מגיעים אפילו ל-20 מטרים. כעת, כשאני מגיע לפארק במעלה אדומים ויושב על הספסלים שהוצבו על הפסל וליד עץ הזית העתיק המקורי ששימש השראה עבורי, אני בהחלט מרגיש חיבור למשהו גדול יותר, אפילו לאלוהים. היצירה שלי היא בהשראה מלמעלה ואני רוצה שזה גם מה שירגיש כל מי שמגיע לפסל הזה  חיבור לאלוהים".

ראש העיר, בני כשריאל, אמר כי "הפסל המרהיב הזה הוא סמל להמשכיות החיים בעיר והוכחה שלא ניכנע לטרור. האומן סם פיליפ הוא ידיד אמת של העיר, עומד לימיננו תמיד ויש לו תרומה עצומה לקהילה ולפיסול העירוני. כשריאל הודה לג'רי וגב' ג'ודי קלינגר שבנוסף לאתר עוצמתי זה, עומדים מאחורי תרומות רבות ונכבדות לעיר. פסל עץ החיים המרהיב ביופיו מתווסף לפסלים נוספים של פיליפ בעירנו והוא ומוסיף ליופייה".