חידון התנ"ך לחטיבות הביניים

חידון התנ"ך המסורתי של חטיבות הביניים התקיים בהיכל התרבות


ביום רביעי שעבר התקיים בהיכל התרבות חידון התנ"ך העירוני לחטיבות הביניים, כחודש וחצי לאחר החידון לבתי הספר היסודיים. המיוחד בחידון זה הוא שהחידון הינו קבוצתי, דהיינו, בית ספר מתמודד מול בית ספר, והתשובות ניתנות לאחר התייעצות בין התלמידים.

מארגני החידון ציינו את היתרונות בסגנון זה בכך שהילדים מקשיבים אחד לשני ולומדים להתייעץ ולהשיב כקבוצה ולא כבודדים. מעבר לכך, גם תלמידים שטעו בתשובה מסוימת מרגישים פחות נבוכים.

תהליך החידון החל לפני מספר שבועות. מאות תלמידים למדו את חומר הלימודים וניגשו למבחן מקדים שבו נבחרו התלמידים שייצגו את בתי הספר בחידון. ראוי לציין את חטיבת הביניים תעופה וחלל ואת סגן המנהל, יוסי אלמכיאס, שבבית ספר זה כל תלמידי כיתות ז'-ח' ניגשו למבחן.

התלמידים שנבחרו מכל בית ספר נפגשו עם עורך החידון, נריה פנחס, שהכין את התלמידים  בעזרת מצגות ומשחקי מחשב. נריה התפעל מרמת הידע שהפגינו התלמידים מכל בתי הספר.

לשלב הגמר, שהתקיים כאמור ביום רביעי האחרון, התייצבו חמישה בתי ספר: עמל תעופה וחלל, עמל דקל וילנאי, אמי"ת בנים, הישיבה התיכונית ואולפנת צביה.

החידון נפתח בדברי ברכה של סגן ומ"מ ראש העיר, גיא יפרח, סגן ראש העיר, בוריס גרוסמן, ומנהל אגף החינוך, הראל הורוביץ.

שלושת הדוברים ציינו את חשיבות לימוד התנ"ך ואת המפעל היפה של חידוני התנ"ך הפועל בעירנו למעלה מחצי יובל. הם הודו בדבריהם לעורך החידון, נריה פנחס, שזכה בעבר בתואר הנכסף של חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי וכן למי שמניע את החידונים הללו בעיר וליאיר פינגרהוט, רכז  התרבות היהודית בעיר ומנהל מרכז "מעלה אורה" לזהות יהודית.

החידון נפתח בסבב שאלות מהיר, והתלמידים ירו את תשובותיהם במהירות ובדייקנות. צוות השופטים כלל את מיטל לבן, סגנית מנהל אגף החינוך, ברנדה פרוור הורביץ, חברת מועצת העיר, ונתן וייס, נציג התושבים התורם רבות למפעלים שונים בעיר.

השופטים ניקדו את תשובות המתמודדים, והמאבק היה צמוד ומתוח לאורך כל החידון. 

השנה גם התלמידים והמורים הרבים שבאו לעודד נהנו ממספר שאלות לקהל, כאשר התשובות להן ניתנו בעזרת שלטים. המנצח בחידון לקהל היה מורה מבית הספר אמי"ת בנים, שזכה בתנ"ך מהודר מצופה בעור.

ראש העיר, בני כשריאל, שהגיע לחידון ועושה מאמץ גדול לא לוותר על השתתפותו באף חידון תנ"ך, בירך את המתמודדים והציג את שאלתו שעסקה בנושא ערכים ומצוינות.

בשלב הסופי לפני שאלתו של ראש העיר התמודדו הקבוצות ראש בראש -  עמל דקל וילנאי מול עמל תעופה וחלל, והישיבה התיכונית מול אולפנת צביה.

המאבק היה ממש צמוד וקשה היה להכריע, אך בסופו של דבר הוכרזו הזוכים. מבתי הספר הממלכתיים עמל דקל וילנאי זכה במקום הראשון, ומבתי הספר הדתיים הישיבה התיכונית. כלל המשתתפים קיבלו תעודות ופרסים.

הליווי המוסיקלי לחידון היה על ידי אליעזר רוזנפלד ויאיר חדד מלהקת "הניגון שבלב". לפני סיום החידון עלה לברך את התלמידים יאיר פנגרהוט ,שציטט את ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, ואת שר החינוך בממשלתו, זלמן ארן, שניהם קוננו על חוסר הידע והעיסוק בלימוד התנ"ך ותודעה יהודית מבלי לגרוע כמובן בלימודים אחרים חשובים ככל שיהיו. החידון נחתם בשירת התקווה.

ראש העיר, בני כשריאל, אמר כי הוא נרגש לראות את בתי הספר בעיר המשתתפים ביוזמה ברוכה, זו תוך ציון המסרים החשובים הנלמדים מהתנ"ך. מת הידע שלהם מראה כמה התנ"ך פועם בליבם.