מתחברים לוותיקים

כנס "מתחברים" לאזרחים הוותיקים התקיים שבוע שעבר בעיר, בהובלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים


בשבוע שעבר התקיים כנס מתחברים במתנ"ס מעלה אדומים, שעסק בנושא אזרחים ותיקים במעלה אדומים.

את הכנס, שתכנן והוביל אגף הרווחה והשירותים החברתיים, הנחו מירב חורי, מנהלת משאבי קהילה, ואורית לוי, רכזת תוכניות קהילתיות לאזרחים ותיקים. מטרת הכנס הייתה להתבונן ולחקור את העבר וההווה, על מנת לקבוע מה המטרות והיעדים שאותם צריך להשיג בשנה הקרובה בתחום זה. הכנס הוא חלק מתכנית "מתחברים" של מפעל הפיס והמועצה הישראלית להתנדבות, והיא מבקשת לפתח ולקדם התנדבות למען אזרחים ותיקים. תכנית זו נוסדה מתוך אמונה כי לחברה הישראלית אחריות לאזרחיה הוותיקים בכלל, ולאלה החווים בדידות בפרט. מעלה אדומים נבחרה, יחד עם 14 רשויות אחרות, להיות שותפה בתכנית זו.

בכנס השתתפו: בוריס גרוסמן, סגן ראש העיר, נציגת תכנית מתחברים, מחזיק תיק אזרחים ותיקים, חברי מועצה, מנהלי ועובדי עירייה, עובדי מתנ"ס, ביטוח לאומי, קופות חולים, הוד עמל אדומים, דיור מוגן, היכל התרבות, מנהלי ארגוני התנדבות ואזרחים ותיקים רבים.

בכנס התקיימה פעילות שהנחתה מיכל עברי, מנחה של חברת טריבונה, חברה המתמחה בהנחיה של מנהיגות השתתפותית, והיא הועברה באמצעות מתודה שנקראת חקר עתיד.

בתחילת הכנס המשתתפים התבקשו לכתוב על פלקטים שהיו מפוזרים באולם אירועים משמעותיים שהתרחשו ב־20 שנה האחרונות ברמה הארצית, העירונית והפרטית. מבין הדברים שעלו צוינו פתיחה של שירותים חדשים, ובהם: מרכז יובלים, מועדון מועשר, היכל התרבות ועוד.

בחלקו השני של הכנס איתרו המשתתפים מגמות שמתרחשות היום בתחום, ומהן נגזרו הנושאים שיש לשים עליהם דגש בעתיד הקרוב. הנושאים נכתבו באופן מסודר על פלקט גדול.

בשלב זה המשתתפים התבקשו לקום ולהצביע באמצעות מדבקות שחולקו להם - מה הנושא שלדעתם הכי חשוב שיקבל התייחסות. בין הנושאים שקיבלו הכי הרבה ניקוד היו: בדידות, נגישות טכנולוגית ותקשורתית, תעסוקה (בשכר ובהתנדבות) לאזרחים ותיקים, קהילה ותרבות ופנאי. בחלקו האחרון של הכנס התפצלו המשתתפים לקבוצות עבודה בנושאים אלה, ויחד הם חשבו על הצעדים הבאים בתחום.

כנס זה הוא התשתית לעבודה ארוכת טווח משותפת של העירייה, מתנ"ס, גופים עירוניים ואזרחים ותיקים, על מנת ליצור מענים עבור אזרחים ותיקים באופן מדויק ונכון עבורם.

ראש העיר, בני כשריאל, אמר כי "מעלה אדומים, עיר של התנדבות ונתינה, התברכה במספר אדיר של מתנדבים שיוצאים מדי שבוע לסייע לאחרים הזקוקים לכך, ואלו הן פניה היפות של העיר ושל התושבים. אין לי ספק שרבים מהם ישתלבו בתוכנית. אני גאה במתנדבי העיר ומאמין שהפעילות החשובה הזו, יחד עם התמיכה שאנו מעניקים לה ולאזרחים הוותיקים שלנו, מסייעת לכולנו להפוך לחברה טובה יותר וחזקה יותר. המיזם הנוכחי הוא עוד חוליה בשרשרת הפעולות של מפעל הפיס למען האוכלוסייה הוותיקה בישראל. נושא הבדידות הקדים את מגפת הקורונה, ומדובר בבעיה כלל עולמית. מטרת הפרויקט של מפעל הפיס היא לתת לכל הרשויות אפשרות להגיע לאוכלוסיית הקשישים המקומית, טלפונית או פיזית, ולספק מצרכים בסיסיים, ארוחות, תרופות, תיקונים ביתיים במידת הצורך ועוד".