טבלת אנשי קשר - שרות פסיכולוגי חינוכי
שם תפקיד טלפון דוא"ל
טלי טרגר מנהלת השרות הפסיכולוגי חינוכי 073-3485820 [email protected]
חנה יהושוע מזכירת מנהלת השרות הפסיכולוגי חינוכי 073-3485820 [email protected]
ענת יוסף מזכירת בשרות הפסיכולוגי חינוכי 073-3485820 [email protected]

השירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ"ח) הינו חלק ממינהל החינוך של עיריית מעלה אדומים.
מטרת השירות הפסיכולוגי החינוכי היא לסייע בקידום הסתגלותם התקינה של התלמידים במערכות החינוכיות השונות ולקדם את מערכת החינוך לקראת השגת יעדיה.

השירות הפסיכולוגי מכיר בחשיבות מימוש יכולת הלמידה של כל תלמיד תוך כדי שימת דגש על התפתחותו הרגשית, תפקודו החברתי והסתגלותו לחברה ולערכיה, הפסיכולוג מסייע למערכות השונות בהתייחסות לתלמיד בחיי היום יום בכלל ובמצבי לחץ וחירום בפרט.


השירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ"ח) מעלה אדומים אמון על קידום הרווחה הנפשית של ילדים ובני נוער בעיר באמצעות שירותי יעוץ, טיפול ואבחון לילדי העיר ולהוריהם ביחד עם מתן ייעוץ מערכתי ומקצועי לסגלי בתי הספר. השירות ניתן החל ממסגרות טרום-חובה ועד לתיכון.

השפ"ח מלווה את התלמידים בעיר לאורך התפתחותם ובצמתים השונים בחייהם במעבר בין המסגרות השונות. במסגרות החינוך המיוחד ניתן ליווי ייחודי וספציפי של השירות. באופן כללי, השפ"ח מחויב לסטנדרטים גבוהים של מקצועיות, אמינות ונגישות בעבודתו עם ציבור הפונים.

הוא פועל מתוך גישה מערכתית רחבה הרואה את רווחת הילד והנער הן במערכת המשפחתית, הן במערכת החינוכית והן בקהילה. זאת בכדי לסייע לממש את פוטנציאל הלמידה הגלום בכל ילד ונער, בד בבד עם התייחסות להתפתחותו החברתית והרגשית.

השירות הפסיכולוגי מתחייב לשמור על סודיות המידע הרגיש הנמצא ברשותו ולהשתמש בו בהתאם לכללים הקבועים ב"חוק הפסיכולוגים" ובתקנון האתיקה של הפסיכולוגים.

תפקידי האגף

 סיפוק חוות דעת פסיכולוגיות ומסמכים לועדות השמה על-פי חוק: ראיונות, אבחון, תצפיות והערכות לקראת ועדות השמה. הגשת מסמך קביל וחתום לקראת תאריך הועדה, ליווי ופיקוח של מנהלת השירות ומדריכים מטעמה.
 השתתפות בועדות על-פי חוק: השתתפות בועדות השמה, ועדות שילוב, ועדות זכאות, ועדות החלטה, ועדות ערר ועוד.
זאת לפי תאריכים שנקבעים מראש לכל הועדות. השמת נציגים קבועים בועדות אשר נקבעים על-פי ותק ומומחיות.
 מענה לפניות במצבי משבר וחירום: במצבי חירום ומשבר אישיים, בית-ספריים או קהילתיים יינתן מענה ראשוני בשטח - ההגדרה נקבעת ע"י צל"ח עירוני או בית ספרי וזאת בצמידות לאירועים.
 מתן שירות פסיכולוגי לבתי ספר יסודיים ולחטיבות ביניים: ייעוץ מערכתי, ליווי צוות חינוכי, אבחון, טיפול בילדים וייעוץ להורים, ליווי של החינוך המיוחד.
1-2 ימים בשבוע בכל בי"ס - לפי גודל המסגרת וצרכיה. בכל מסגרת פסיכולוג קבוע.
 מתן שירות פסיכולוגי קבוע בגני חובה: ייעוץ מקצועי ומערכתי לגננת ולצוות שלה, אבחון, טיפול וייעוץ להורים.
אחת לשבועיים בכל גן. בכל מסגרת פסיכולוג קבוע.
 ליווי מקצועי למסגרות החינוך המיוחד: ייעוץ מקצועי ומערכתי לצוות החינוכי, ביצוע הערכות פסיכולוגיות וליווי משפחות. על בסיס שבועי.
בכל המסגרות מטרום חובה ועד סיום התיכון.
 השתתפות במערך מסייע בגני טרום חובה: מתן שירות לגנים במסגרת המערך המסייע העירוני. לפי שיקול דעת מקצועי של צוות המערך המסייע.
המערך המסייע כולל צוות בין מקצועי רחב.

מחלקות נוספות

גני ילדים

השרות הפסיכולוגי במעלה אדומים נותן מענה לילדים ולהורים בגיל הרך המבקרים בגני חובה וטרום חובה.
בגני טרום חובה, התערבות הפסיכולוג היא דרך המערך המסייע - הגננת מקבלת יעוץ וסיוע לגבי איתור ילדים מבחינה התפתחותית.
בגני חובה הפסיכולוג מבקר בתדירות של פעם בשבועיים במהלך שנת הלימודים.
האחראית על הפסיכולוגים העובדים בגנים בחינוך הרגיל הינה סוזי ווינסטוב.
מרכזת הפסיכולוגים של גני החינוך המיוחד הינה דר' רוברטה אפשטיין.

מרכז מתבגרים

צוות מרכז המתבגרים מנוהל על ידי טלי טרגר. הצוות כולל 10 פסיכולוגים וכולם מטפלים במתבגרים ובהוריהם. הפסיכולוגים עומדים בקשר עם מסגרות חינוכיות של חט"ב או חט"ע.
הצוות הינו רב גוני, הוא כולל דתיים וחילוניים, גברים ונשים. המרכז מקבל כ-60 פניות לטיפול במהלך השנה, מתוכם כ-40 פונים מקבלים טיפול פרטני.
העבודה במרכז כוללת הנחית קבוצות טיפוליות, הנחית סדנאות לצוותים חינוכיים, עבודת צוות - ישיבות צוות שבועיות, קריאת חומרים מקצועיים, הדרכה קבוצתית בתחום הטיפול מידי פסיכולוג קליני המתמחה בעבודה עם מתבגרים.
סיבות שכיחות לפניה למרכז המתבגרים הן: דיכאון וחרדה, אובדנות, הפרעות אכילה, בעיות התנהגות, דחייה חברתית, קשיים בתקשורת, שאלות זהות וזהות מינית, התנהגויות סיכון (מיניות, אלכוהול, סמים), פוביות, בעיות ביקור סדיר בבית הספר, בעיות משפחתיות.

​מרכז לטיפול בנפגעים ופוגעים מינית

בשרות הפסיכולוגי במעלה אדומים פועל מזה כשש שנים מרכז לטיפול בילדים אשר נפגעו בפגיעות מיניות, בילדים אשר להם התנהגות מינית לא מותאמת ובילדים שהיו מעורבים בפגיעה מינית באחר. ד"ר רוברטה אפשטיין מנהלת את המרכז והטיפול ניתן ע"י פסיכולוגים שעברו הכשרה ייחודית בתחום זה.
המרכז פועל במימון מלא של משרד החינוך והילדים המתאימים זכאים לקבל טיפול ללא עלות.
לאחרונה פעילות המרכז הורחבה וקיימת אפשרות לקבל מספר רב יותר של ילדים לטיפול.

במידה וישנם ילדים הזקוקים למענה טיפולי במרכזנו ניתן להפנותם אלינו דרך פסיכולוג ביה"ס או לפנות למרכז בטלפון - 02-5421332.

מרכז מעו"ף - מרכז עזרה וטיפול פסיכולוגי​ (שירות פסיכולוגי משלים)

השירות נועד לילדים מגיל הרך ועד סוף בי"ס יסודי. מרכז מעו"ף, שליד השירות הפסיכולוגי חינוכי במעלה אדומים, מציע טיפול פסיכולוגי בתשלום.
טיפול בילדים בגילאי גן ועד סוף כיתה ו', על-ידי פסיכולוגים מומחים או בסיום תהליך התמחות.
תחילת טיפול תוך שבועיים מתאריך הפנייה - על בסיס מקום פנוי.
שימוש בגישות טיפוליות מגוונות: CBT, טיפול פסיכו-דינמי, נרטיבי, ביו-פידבק ונוירו-פידבק.

במסגרת המרכז יינתן ייעוץ להורים וישנה גם אפשרות להדרכת הורים שתינתן על ידי פסיכולוגים עם הכשרה טיפולית ענפה, בעלי ניסיון מגוון בטיפול בילדים ובייעוץ להורים.
השירות הינו בתשלום נמוך מזה הקיים במסגרת פרטית.

בנוסף לכך, מציע השירות טיפול בהבעה, ביצירה, בפסיכודרמה ובבעלי חיים:
טיפול בילדים ובמתבגרים מגיל גן ועד סוף התיכון הסובלים מבעיות רגשיות. תחילת טיפול תוך שבועיים ממועד הפנייה - על בסיס מקום פנוי.
בתשלום הורים – במקרים רבים ניתן לקבל החזרים מקופות החולים.

השרות נועד לתת מענה לצורך אמיתי של ילדים והורים בטיפול פסיכולוגי מקצועי, נגיש וסביר בתוך העיר מעלה אדומים, ללא הטלטול הכרוך בנסיעה לירושלים, צורך שעד עתה לא ניתן לו מענה מספק בתוך העיר.

ניתן לקבל טיפול בשפות – עברית, אנגלית, צרפתית וספרדית. לפרטים ניתן לפנות בטלפון - 02-5421332/3

אבחונים – מרכז אבחון ​ילדים

אבחון פסיכולוגי, אבחון דידקטי, אבחון פסיכו דידקטי מקיף, אבחון קשב. 3-6 מפגשים הכוללים: אינטייק, אבחון ופידבק.
הגשת חוות דעת פסיכולוגית כתובה, תוך חודש מסיום התהליך האבחוני. האבחון בתשלום הורים.
קיימות מלגות מטעם משרד החינוך ומטעם "קרן מעלה אדומים" - עם קריטריונים מוגדרים - בכפוף להחלטות ועדת מלגות (המתכנסת 3 פעמים בשנה).
זוהי הרחבה של השירותים שנותן השרות הפסיכולוגי במסגרת מוסדות החינוך, גני הילדים ובתי הספר, ומטרתה לאפשר להורים וילדים מענה מקצועי איכותי וקרוב לבית.
נשמח לפניותיכם אל השירות הפסיכולוגי של העירייה – כל יום בשעות הבוקר ואחר הצהריים – עד 16:00 – אל מזכירות השירות.

מרכז מטיב"ה מתבגרים

מטיב"ה (מרכז לטיפול בבעיות התנהגות) הינה תוכנית חדשה שמופעלת מזה שלוש שנים בבתי הספר היסודיים על ידי השירות הפסיכולוגי-החינוכי במעלה אדומים. התוכנית הינה במסגרת יוזמה של היחידה למניעת אלימות של השירות הפסיכולוגי הייעוצי (שפ"י) הארצי.
התוכנית משלבת טיפול רב מערכתי ומקיף עבור הילד- ההורים- וצוות בית הספר.

התוכנית מורכבת מטיפול קבוצתי בילדים במסגרת בית הספר אחת לשבוע.
בקבוצות אנו משלבים גישה של טיפול קוגניטיבי (מחשבתי) התנהגותי (CBT), תרגילים ומשחק חוויתי, וטכניקות הרפיה. אנו עובדים על נושאים מגוונים, כגון: שליטה ואיפוק, זיהוי רגשות, תקשורת אמפתית, ומיומנויות חברתיות. במקביל, מקבלים הורי הילדים יעוץ פרטני במפגשים שבועיים.
בנוסף לכך, פסיכולוג ביה"ס שמנחה בתוכנית, מלווה ומדריך באופן שוטף את צוות בית הספר.
הטיפול והייעוץ מבוצע על ידי פסיכולוגים מהשירות הפסיכולוגי המתמחים בתחום בעיות התנהגות. הפסיכולוגים מקבלים ליווי, הדרכה והכשרה מקצועית על ידי הפורום הארצי של שפ"י.
מרכז תכנית מטיב"ה הינו אודי דנקר.